Entertainment

List of Gotham Awards 2021 Winners – The Hollywood Reporter

The 2021 Gotham Awards are taking place in New York, recognizing independent content on film and television.

Two Netflix titles, Daughter is gone and Pass, topped the list of this year’s film nominees with five nominations each, followed by three for Apple. CODA and Kino Lorber’s Sample.

The lost daughter, how to pass and the test Nominated for best film along with A24’s Green Knight and Neon Pig.

On the television front, the Gotham Awards were among the first to recognize a new series that made a lot of noise Squid fishing game, White lotus and Booking dog, for which each scored two nominations.

For this year’s awards, the performance categories are now gender-neutral, and Gothams has added two more television categories.

The Gotham Awards are also honoring The power of the dog directed by Jane Campion, Spencer stars Kristen Stewart, Magnolia executive Eamonn Bowles, cast of The harder it is, the more they fall, Cyrano stars Peter Dinklage, The Actors Fund and then activist and filmmaker Kathleen Collins with the first Gothams Icon.

The 2021 awards will come less than a year after the 2020 winners were announced in a pandemic-delayed mixed event in January, with the winners participating via live video.

Recent Gotham Award Winners Including Oscar Winners Nomadland, Marriage Story, American Factory, Moonlight, Spotlight and Birdman.

When starting the program, CODA star Emilia Jones took home the award for breakthrough performer. “When you’re making a movie about a culture you don’t belong to, it’s important that you surround yourself with people who are part of it. And on CODA, we surrounded ourselves with the best: Marlee Matlin, Troy Kotsur and Daniel Durant,” Jones thanked her fellow travelers who are members of the deaf community. “They took me under their wing as soon as they met me. “

Here’s the full list of this year’s nominees, which will be updated live as winners are announced during a live event on New York’s Wall Street Cipriani.

Best feature

Green Knight
David Lowery, director; Toby Halbrooks, James M. Johnston, David Lowery, Tim Headington, Theresa Steele Page, producers (A24)

Daughter is gone
Maggie Gyllenhaal, director; Osnat Handelsman-Keren, Talia Kleinhendler, Maggie Gyllenhaal, Charles Dorfman, producers (Netflix)

Pass
Rebecca Hall, director; Nina Yang Bongiovi, Forest Whitaker, Margot Hand, Rebecca Hall, producers (Netflix)

Pig
Michael Sarnoski, director; Nicolas Cage, Steve Tisch, David Carrico, Adam Paulsen, Dori Roth, Joseph Restiano, Dimitra Tsingou, Thomas Benski, Ben Giladi, Vanessa Block, producer (NEON)

Sample
Shatara Michelle Ford, director; Shatara Michelle Ford, Pin-Chun Liu, Yu-Hao Su, producer (Kino Lorber)

Best Documentary

Ascension
Jessica Kingdon, director; Kira Simon-Kennedy, Nathan Truesdell, Jessica Kingdon, producers (MTV Documentary)

Faya Dayi
Jessica Beshir, director and producer (Janus Films)

Escape
Jonas Poher Rasmussen, director; Monica Hellström, Signe Byrge Sorensen, Charlotte de La Gournerie, producers (NEON)

chairperson
Camilla Nielsson, director; Signe Byrge Sorensen, Joslyn Barnes, producer (Greenwich Entertainment)

Summer of the Soul (… Or, when the revolution can’t be televised)
Ahmir “Questlove” Thompson, director; Joseph Patel, Robert Fyvolent, David Dinerstein, producers (Searchlight Pictures, Onyx Collective, Hulu)

Best international feature

Azor
Andreas Fontana, director; Eugenia Mumenthaler, David Epiney, producer (MUBI)

Drive my car
Ryusuke Hamaguchi, director; Teruhisa Yamamoto, producer (Sideshow and Janus Films)

Souvenirs Part II
Joanna Hogg, director; Ed Guiney, Emma Norton, Andrew Low, Joanna Hogg, Luke Schiller, producer (A24)

Titane
Julia Ducournau, director; Jean-Christophe Reymond, producer (NEON)

What do we see when we look up at the sky?
Alexandre Koberidze, director; Mariam Shatberashvili, producer (MUBI)

World’s ugliest person
Joachim Trier, director; Thomas Robsham, Andrea Berentsen Ottmar, Dyveke Bjørkly Graver, producers (NEON)

Bingham Ray Breakthrough Director Award

Maggie Gyllenhaal cho Daughter is gone (Netflix)

Edson Oda cho Nine days (Sony Pictures Classics)

Rebecca Hall for Pass (Netflix)

Emma Seligman for Shiva Baby (Utopia Distribution)

Shatara Michelle Ford for Sample (Kino Lorber)

Best script

Card counting machine, Paul Schrader (Focus feature)

El Planeta, Amalia Ulman (Utopia Distribution)

Green Knight, David Lowery (A24)

Daughter is gone, Maggie Gyllenhaal (Netflix)

Pass, Rebecca Hall (Netflix)

Red rocket, Sean Baker & Chris Bergoch (A24)

Outstanding lead performance

Olivia Colman in Daughter is gone (Netflix)

Frankie Faison in Kenneth Chamberlain’s Death (Gravitas Ventures)

Michael Greyeyes in Wild Indians (Vertical entertainment)

Brittany S. Hall in Sample (Kino Lorber)

Oscar Isaac in Card counting machine (Focus feature)

Taylor Paige in Zola (A24)

Joaquin Phoenix in Come on (A24)

Simon Rex in Red rocket (A24)

Lili Taylor in Paper Spiders (Entertainment Squad)

Tessa Thompson in Pass (Netflix)

Outstanding support performance

Reed Birney in Mass (Bleecker Street)

Jessie Buckley in Daughter is gone (Netflix)

Colman Domingo in Zola (A24)

Gaby Hoffmann in Come on (A24)

Troy Kotsur in CODA (Apple)

Marlee Matlin in CODA (Apple)

Ruth Negga in Pass (Netflix)

Breakthrough performer

Emilia Jones in CODA (Apple)

Natalie Morales in Language lessons (Scream! Film studio)

Rachel Sennott in Shiva Baby (Utopia Distribution)

Suzanna Son in Red rocket (A24)

Amalia Ulman in El Planeta (Utopia Distribution)

Breakout Series – Long format (40+ minutes)

The Good Lord Bird, Ethan Hawke, Mark Richard, creators; James McBride, Brian Taylor, Ryan Hawke, Ethan Hawke, Jason Blum, Albert Hughes, Mark Richard, Marshall Persinger, David Schiff, executive producer (Showtime)

It’s a sin, Russell T Davies, creator; Russell T Davies, Peter Hoar, Nicola Shindler, executive producer (HBO Max)

Hatchet, Steve McQueen, creator; Tracey Scoffield, David Tanner, Steve McQueen, executive producers (Amazon Studios)

Squid fishing game, Kim Ji-yeon, Hwang Dong-hyu, executive producer (Netflix)

Underground Railroad, Barry Jenkins, Colson Whitehead, creators; Barry Jenkins, Adele Romanski, Mark Ceryak, Brad Pitt, Dede Gardner, Jeremy Kleiner, Colson Whitehead, Jacqueline Hoyt, executive producer (Amazon Studios)

White Lotus, Mike White, creator; Mike White, David Bernad, Nick Hall, executive producer (HBO Max/HBO)

Breakthrough Series – Short format (under 40 minutes)

Blinding, Rafael Casal, Daveed Diggs, creator; Rafael Casal, Daveed Diggs, Jess Wu Calder, Keith Calder, Ken Lee, Tim Palen, Emily Gerson Saines, Seith Mann, executive producer (STARZ)

Hacks, Lucia Aniello, Paul W. Downs, Jen Statsky, creators; Jen Statsky, Paul W. Downs, Lucia Aniello, Michael Schur, David Miner, Morgan Sackett, executive producer (HBO Max/HBO)

Booking dog, Sterlin Harjo, Taika Waititi, creators; Taika Waititi, Sterlin Harjo, Garrett Basch, executive producer (FX)

Run the World, Leigh Davenport, creator; Yvette Lee Bowser, Leigh Davenport, Nastaran Dibai, executive producer (STARZ)

We Are Lady Spare Parts, Nida Manzoor, creator, Tim Bevan, Eric Fellner, Surian Fletcher-Jones, Mark Freeland, executive producer (Peacock)

Breakthrough Non-Fiction Series

City So Real, Jeff Skoll, Diane Weyermann, Alex Kotlowitz, Gordon Quinn, Betsy Steinberg, Jolene Pinder, executive producer (National Geographic)

Eliminate all Brutes, Raoul Peck, Rémi Grellety, executive producer (HBO / HBO Max)

How to be with John Wilson, John Wilson, creator; Nathan Fielder, John Wilson, Michael Koman, Clark Reinking, executive producers (HBO/HBO Max)

Philly Skin, Ted Passon, Yoni Brook, Nicole Salazar, creators; Dawn Porter, Sally Jo Fifer, Lois Vossen, Ryan Chanatry, Gena Konstantinakos, Jeff Seelbach, Patty Quillin, executive producer (Theme, Independent Lens, PBS)

Proud, Christine Vachon, Sydney Foos, Danny Gabai, Kama Kaina, Stacy Scripter, Alex Stapleton (FX)

Exceptional performance in a new series

Jennifer Coolidge in White Lotus (HBO Max / HBO)

Michael Greyeyes in Rutherford Falls (Peacock)

Ethan Hawke in The Good Lord Bird (Showtime)

Devery Jacobs in Booking dog (FX)

Lee Jung-jae in Squid fishing game (Netflix)

Soo Mbedu in Underground Railroad (Amazon Studios)

Jean is smart in Hacks (HBO Max / HBO)

Omar Sy in Lupine (Netflix)

Anya Taylor-Joy in Queen’s Gambit (Netflix)

Anjana Vasan in We Are Lady Spare Parts (Peacock)

Source link

news7h

News7h: Update the world's latest breaking news online of the day, breaking news, politics, society today, international mainstream news .Updated news 24/7: Entertainment, Sports...at the World everyday world. Hot news, images, video clips that are updated quickly and reliably

Related Articles

Back to top button